пʼятниця, 18 березня 2016 р.

Урок №51 Дата 18.03.2016
 Тема: Загальна характеристика та класифікація покритонасінних рослин
Мета уроку: на основі сформованих знань через логічне дослідження сформувати уявлення про покритонасінні рослини, ознайомити учнів із загальною характеристикою покритонасінних рослин, сформувати знання про основні ознаки покритонасінних; розглянути загальні ознаки класів Однодольні і Дводольні; удосконалювати вміння учнів порівнювати та робити узагальнюючі висновки; розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи та естетичні смаки учнів.
Очікувані результати: учні мають називати основні ознаки покритонасінних рослин, загальні ознаки класів Однодольні і Дводольні; учні мають порівнювати будову рослин різних класів і визначати їх на об’єктах або на гербарних матеріалах.
Форми та методи: урок – подорож; розповідь, бесіда, пояснення,  робота зі схемами і таблицями, робота з підручником.
Основні терміни та поняття: покритонасінні, квіткові, клас Дводольні, клас Однодольні.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки менеджменту, мультимедійна презентація вчителя, відеофрагмент «Вальс квітів», таблиці, гербарні зразки,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
 І.Організаційний етап. Вправа на вироблення зворотного звязку (плескання в долоньки)
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні ми проведемо урок-подорож, де ви використаєте багаж знань з тем попередніх уроків. Багато годин ми подорожуємо по країнах Ботаніки. Ми побували у країні Водоростей, Вищих спорових рослин, Голонасінних. А сьогодні завітаємо у ще одну країну, познайомимось із її мешканцями, дізнаємось про особливості їхньої будови.
На кожній зупинці на вас чекають найрізноманітніші завдання. Нехай ваші відповіді свідчитимуть, що ви добре володієте знаннями з теми «Рослини». А ще вас чекає багато цікавого, корисного і цінного. Усі ми будемо подорожувати на «кораблях». На зупинках ви матимете змогу отримати  боні (бонуси у вигляді пелюсток квітів).
         А зараз ми визначимо екіпажі кораблів. У вас на столах є карточки. Візьміть їх. Підійдіть до центру класу. Познайомтеся з карточками друзів і визначте хто в якому кораблі буде подорожувати. (на картах назви вегетативних та генеративних органів )
У вас на столах лежать картки менеджменту (Manage Mat). На ній вказано № учасника. Давайте подивимся  чи всі знайшли себе: №1,  №2, №3, №4.
Вправа на вироблення зворотного зв’язку.
Учитель. Перед тим як вирушити в дорогу необхідно перевірити «багаж», який неодмінно знадобиться під час подорожі . Але для того щоб потрапити до країни, ми маємо знати «пароль». Всім відомо значення цього слова. За « паролем» визначають «своїх» і «чужих». На нашому уроці «свої» повинні дати відповіді на слідуючі запитання:
1.      Назвіть рослини, які належать до голонасінних. (ланцюжкове виконання)
2.     Бліц – опитування (індивідуальна форма перевірки)
         «Так — ні».
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.(фіксують у робочих зошитах)
1.      Життєві форми голонасінних — дерева, кущі, трави.
2.      Молоді жіночі шишки сосни жовті, а чоловічі — бурі.
3.      Запилення голонасінних здійснює вітер.
4.      Сосна та ялина належать до голонасінних рослин.
5.      В Україні найбільш поширені гінкгові.
6.      Насіння в голонасінних лежить на лусках шишок голо, незахищено.
7.      Серед голонасінних є квіткові рослини.
8.      Шишки хвойних бувають чоловічими і жіночими.
9.      Живиця — це смола хвойних рослин.
10.    У хвойних немає листків, а є маленькі видозміни листка — хвоя.
11.    Деякі голонасінні є небезпечними для людини.
12.    Голонасінні мають потужну стрижневу кореневу систему.
Відповіді:(самоперевірка)    СЛАЙД№1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
-
-
+
+
-
+
-
+
+
-
+
+

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
СЛАЙД №2
Слово вчителя (звучить мелодія «Вальс квітів» з демонстрацією квітучих рослин)
Усім вам відомо, що рослини відіграють у житті людини не аби – яку роль. Пшениця дуб, береза, сосна, кожна з цих рослин є обов’язковою для нас. Які несхожі між собою темний липовий ліс і веселий березовий гай! Як відрізняються рослини квітучих зелених лук від рослин палючих піщаних пустинь, болотистих тундр і вологих субтропіків. Але які б не були різні квіткові рослини, усі вони мають величезне значення в природі і житті людини. В природі існують різноманітні рослинні угрупування, серед яких значне місце займають квітучі рослини.
На вашу думку, де найбільше поширенні квіткові рослини?
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.

СЛАЙД №3
 Тому тема нашої подорожі « Загальна характеристика покритонасінних їх класифікація».

Постановка проблемного питання (напис на дошці)
— Що сприяє пануванню на Землі покритонасінних рослин?
На це питання ви дасте відповідь у кінці уроку.

IV.   Засвоєння нового матеріалу
1.         Загальна характеристика покритонасінних.
СЛАЙД №4
  Отже,  вирушаємо в подорож  і перша зупинка «Квіткова»   
Бесіда
Запитання до учнів:
— Яку іншу назву має відділ Покритонасінні? (Квіткові.)
Згадаємо,  що тіло  вищих рослин поділено  на органи. Які? Відповіді учнів
«Мікрофон»
Запитання до учнів:
Назвіть ознаки, які можуть бути притаманні покритонасінним, або квітковим, рослинам.
1)    Насінні зачатки сховані глибоко у порожнині зав’язі.
2)    Пилок вловлює приймочка маточки.
3)    Вони мають зародковий мішок.
4)    Для квіткових рослин притаманне подвійне запліднення
5)     Мають квітку
 (Учитель на дошці записує всі ознаки, які називають учні.)
Повторення будови квітки (інтерактивна вправа виконується ланцюжком на мультимедійній дошці)

 Запитання до учнів
1.     Що утворюється в результаті подвійного запліднення у квіткових рослин? (Насінина розвивається із насінного зачатка після подвійного запліднення)
Учитель:
У квіткових рослин є насінини із зародком, які містять дві або одну сім’ядолі. З цією ознакою пов’язана ціла низка інших особливостей. Тому покритонасінні поділяють на класи Дводольні і Однодольні. Увага, на екран
. СЛАЙД №5
 (На екран проектується зображення Однодольних і Дводольних рослин)

СЛАЙД №6
2.     Зупинка «Корінь»
3.     Учитель: у більшості дводольних головний корінь живе тривалий час, а тому їхня коренева система має один найпотужніший корінь, від якого відходять менш потужні бічні корені.
         Головний корінь однодольних рано відмирає, тому їхня коренева  система зазвичай складається з багатьох однаково розвинених коренів.
-      Пригайдайте, а як називаються такі типи кореневих систем?
Повторення будови кореневих систем (інтерактивна вправа виконується ланцюжком на мультимедійній дошці)
Висновок: учні формують висновок про притаманність кореневих систем у Дводольних і Однодольних рослин
                                                                
СЛАЙД №7
Гербарії
4.     Зупинка «Листкова» (метод дослідження)
Самостійна робота учнів з підручником та гербарними зразками
Завдання для учнів:(дослідження гербарних матеріалів різних типів листків та жилкування)
— Розглядаючи зразки листків дводольних і однодольних рослин, визначте їхні ознаки відмінності за таким планом:
1.     Характеристика листка:
 -тип жилкування;
           - простий чи складний;
 - черешковий чи сидячий;
 -  цілісний чи розсічений;
Презентація відповідей учнів

СЛАЙД №8
5.     Зупинка «Стеблова»
Учитель: Подорожуючи країною Квіткових рослин ми зустрічаємо  різноманітність їх життєвих форм: трави, кущі, напівкущі, дерева.
Бесіда:
-      Уточніть, яка різниця між деревом,  кущем і травами.
Відповіді учнів:
  -  Відмінна риса дерева — утворення єдиного стовбура, головної осі, що росте (в  
     довжину і в товщину) інтенсивніше за решту пагонів.
  - Кущі - багаторічні рослини з дерев’яніючими надземними частинами. На відміну від дерев, не мають яскраво вираженого стовбура: кущення починається від самої землі. Тому утворюється кілька рівноцінних стовбурів.
багаторічних трав'янистих рослин прямостоячі надземні пагони живуть один вегетаційний сезон і після цвітіння і плодоношення цілковито відмирають.

СЛАЙД №9
На екрані проектується зображення рослин
Клас Однодольні
≈63 тис. видів.
Трав’янисті рослини. Дерев’янисті види (бамбук, пальми) трапляються рідко, переважно в тропіках і субтропіках.
Родини: Лілійні, Цибулеві, Злакові
Клас Дводольні
≈190 тис. видів
Трав’янисті рослини, кущі, напівкущі, ліани, дерева.
Родини: Капустяні, Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові
Питання на опорні знання:
     1. За рахунок якої бічної тканини стебло потовщується? (Відповідь учнів. Це відбувається завдяки бічній твірній тканині – камбію)
2.Як ви гадаєте, чим відрізняються стебла Однодольних і Дводольних рослин? (Відповідь учнів. Оскільки життєва форма однодольних – трави, то у їх стеблах камбій не утворюється )
Висновок формулюють учні.


6.   Зупинка «Ключова»
Заповнення таблиці. (Учні в групах заповнюють таблицю)
Характерні ознаки дводольних та однодольних рослин

Характерні ознаки дводольних та однодольних рослин
Ознаки
Дводольні рослини
  Однодольні рослини
Кількість видів
Близько 190 тис.
Близько 63 тис.
Кількість сім’ядоль у зародку
Дві
Одна
Тип кореневої системи
Найчастіше стрижнева
Мичкувата
Стебло
Дерев’янисте (потовщується за рахунок розростання камбію) або трав’янисте
Трав’янисте, камбію немає
Листки
Переважно черешкові, прості або складні, цілісні або розсічені
Переважно сидячі, прості, цілісні
Жилкування листків
Сітчасте
Паралельне й дугове
Найважливіші родини                    
Капустяні, Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові тощо
Злакові, Лілійні, Цибулеві


СЛАЙД №10
Зупинка «Загадкова» 
Описание: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEfVF0BFDx8iyEX_ohqUtunz39y-CEYjdzLPAb3G6qyYR6ooy9
                   Подорожник                                    Вороняче око

Запитання до учнів:
Як ви гадаєте, до яких класів покритонасінних належать ці рослини?
Очікувані відповіді учнів:
Подорожник — клас Однодольні, тому що має дугове жилкування листка та мичкувату кореневу систему; вороняче око — Дводольні, тому що має сітчасте жилкування листка.
Пояснення вчителя
         Але зародок подорожника має дві сім’ядолі, а воронячого ока — одну. Тому подорожник належить до дводольних, а вороняче око — до однодольних рослин.
Запам’ятайте: найголовнішою ознакою, за допомогою якої можна точно встановити приналежність тієї чи іншої квіткової рослини до певного класу, є кількість сім’ядоль у зародку.
V.      Систематизація знань
1.      Обговорення проблемного питання, яке було поставлене на початку уроку.
Обговорення в групі. Презентація відповідей.
Очікувані варіанти відповідей учнів:
— Що сприяє пануванню покритонасінних на нашій планеті?
(ОБГОВОРЕННЯ В ГРУПІ)





СЛАЙД№11
Пануванню покритонасінних сприяє:
— потужний розвиток кореневої системи;
— велика площа листків, їхня різноманітність за формою дозволяють ефективно здійснювати фотосинтез;
— велика кількість поживних речовин, що утворюються, дозволяє рослині швидко рости;
— виникнення квітки і плода;
— широкі адаптації квітки і плода;
— розмноження насінням;
— утворення плода сприяє розселенню рослин тваринами;
— подвійне запліднення;
— утворення зав’язі, всередині якої знаходиться насінний зачаток — майбутня насінина;
— насіння захищене (покрите) стінками плоду;
— незалежність запліднення від водного середовища

СЛАЙД №12

Біологічний двобій.
Назвати ознаки, що притаманні Голонасінним чи Покритонасінним рослинам
1)         Переважно дерева.
2)         Перші насінні рослини.
3)         Ендосперм утворюється внаслідок запліднення центральної клітини зародкового мішка.
4)         У результаті запліднення утворюється не тільки зародок, а й ендосперм.
5)         Листки зазвичай багаторічні, шкірясті, лінійні, але є й винятки.
6)         Запилення — виключно вітром.
7)         Від запилення до запліднення минає кілька годин.
8)         Характерне подвійне запліднення.
9)         Велика різноманітність способів вегетативного розмноження.
Відповіді:
Голонасінні
Покритонасінні
1, 2, 5, 6
3, 4, 7, 8, 9
 2. Тестові завдання з однією або кількома правильними відповідями.
(Індивідуальне виконання)
1)         Вкажіть ознаки класу Дводольні:
А листки із сітчастим жилкуванням
Б стрижнева коренева система
В мичкувата коренева система.
Г листки з дуговим жилкуванням
2)         Укажіть ознаки, властиві тільки покритонасінним:
А насінина В корінь
Б квітка       Г плід
3)  Укажіть ознаки класу Однодольні:
А головний корінь добре виражений
Б листки переважно сидячі, прості, цілісні
В трав’янисті, рідше деревоподібні рослини
Г зародок з однією сім’ядолею


 VI. Рефлексія уроку. Оцінювання.
Учні вивішують зароблені «боні» у формі квітки. По пелюстковій наповнюваності квітки видно «Успіх» роботи на уроці.
Учитель:Діти, зверніть увагу на стіни нашого класу. На кольорових листках паперу надруковані вислови відомих мислителів Сократа, Конфуція, Арістотеля, Мольєра.
Поміркуйте 5 сек та зробіть свій вибір, що краще відображає вашу діяльність на уроці.
Учні коментують свій вибір
  
VIІ. Домашнє завдання
1.  Завдання для всього класу.
Підручник – параграф 43 ст 191
2.  Індивідуальні та творчі завдання.
Підготувати легенди та міфи про представників родин Розові та Капустяні.


Немає коментарів:

Дописати коментар